Audiobook oraz Nauka z Bratkiem przez zabawę
Animator Ortograffiti: Eliza Idczak
Klub Ortograffiti w Szkole Podstawowej im. Kazimierza Nowaka w Dąbrówce
Projekt: Audiobook
Pierwszym projektem, jaki przeprowadziliśmy z dziećmi w tym roku szkolnym, było ponowne nagrywanie audiobooka. Zeszłoroczny pomysł bardzo przypadł uczniom do gustu, więc i w tym roku, z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania i dwudziestolecia naszej szkoły, postanowiliśmy nagrać głosową wersję książki „Afryka Kazika”. Do zabawy zaprosiliśmy również rodziców i uczniów klas II i III.
Dzieci bardzo zaangażowały się w akcję. Ćwiczyły czytanie na zajęciach wyrównawczych i w domu, prosiły nawet o zestawy ćwiczeń dykcyjnych. Okazało się, że przy olbrzymiej motywacji i dużych nakładach pracy uczniowie potrafią przenosić góry.
Lekturę książki wykorzystaliśmy również do poćwiczenia ortografii (dzieci na chybił trafił wskazywały palcem wyraz i tłumaczyły jego pisownię), tworzenia opowiadania (czyli alternatywnego zakończenia książki) i ćwiczeń na małą motorykę (rysowanie ilustracji do tekstu).
Fragmentu książki „Afryka Kazika” można wysłuchać TUTAJ.
Projekt: Nauka z Bratkiem przez zabawę
Kolejny, całoroczny projekt „Nauka z Bratkiem przez zabawę” dotyczył nabywania wiedzy poprzez różne zadania, zabawy i łamigłówki, które dobrze kojarzyły się dzieciom i nie były kolejną męczącą godziną w szkole. Mnożenia, dodawania, odejmowania, łączenia działań uczniowie uczyli się dzięki kartom Grabowskiego, zwykłym kartom, kostkom i klockom domina. Wzorowaliśmy się między innymi na pozycji Mirosława Dąbrowskiego „Gry matematyczne (nie tylko) dla klas 1–3”.
Doskonaląc umiejętności posługiwania się językiem polskim, bawiliśmy się słowem: dzieci miały za zadanie znaleźć czasowniki rozpoczynające się na każdą literę alfabetu, trafiały packami w muchy, szukając przymiotników i rzeczowników w różnych rodzajach, układały zaproszenia na wymyślone przez siebie święta, opisywały wymyślone przez siebie zwierzęta, które reszta miała za zadanie narysować.
Były też zajęcia poświęcone małej motoryce. Dzieci zwijały zwierzątka z balonów do modelowania, używały krosien, tworzyły lalki z papieru i ubierały je w dowolne stroje. Prosta zabawa z naszego dzieciństwa wywołała wśród dzieci wiele radości.